Ad

Responsive Reklam Alanı

Category 9 4G Nedir, Kimler Faydalanacak?

En yeni 4G LTE Advanced standartlarından biri olan Category 9 hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulacaksınız.

4G LTE Advanced, ya da ülkemizdeki adıyla 4.5G, kısa bir süre sonra hayatımıza girecek. Peki 4.5G’nin potansiyelinden herkes eşit oranda mı faydalanacak? Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. 4.5G bağlantısının değerini belirleyen bazı standartlar var ve biz bugün bu standartlar arasında en yenisi olan Category 9’u inceleyeceğiz.

Category 9 (Cat9), sırasıyla Cat 3, Cat 4 ve Cat 6’nın devamı niteliğindeki bir standart. Kısaca bu standartları özetlemek gerekirse Cat 3, günümüzde çoğu telefonun desteklediği standart, 100 Mbps’e kadar indirmeye teorik olarak izin veriyor. Ardından gelen Cat 4’ün sunduğu 20 MHz’lik devamlı mobil ağ frekansı ile teoride 150 Mbps indirme ve 50 Mbps yükleme değerlerine ulaşıldı. Elbette gerçek hayat testlerinde Cat 4 standardı asla bu değerlere ulaşamadı.

Cat 6 ile birlikte frekans konusunda radikal bir değişikliğe gidildi. Artık Cat 3 ve Cat 4’teki gibi frekans spektrumu tek yığından oluşmuyordu. Bunun yerine iki farklı yığın birleştirilerek iki kat daha büyük bir bant genişliği elde edildi. Bu sayede teoride indirme sınırı 300 Mbps‘e kadar yükseldi. Yine Cat 4’te olduğu gibi bu değer teoride kaldı ve gerçek testler en fazla 150 Mbps görülebildi. Yükleme değeri ise 50 Mbps’te kaldı.

Cat 9 ise Cat 6’nın başlattığı geleneği devam ettirerek hali hazırda kullanılan yığınlara bir yenisini daha ekliyor. Böylece Cat 4’ün üç katı kadar bant genişliği sunuyor. Yani teoride Cat 9 bize 450 Mbps‘e varan indirme değerleri sunabiliyor. Yüklemede ise 75 Mbps gibi bir değer söz konusu.

Cat 9 ve kullandığı yüksek frekans spektrumundaki en önemli detay ise, ağ operatörlerinin bu sayede kapsama alanlarını ciddi oranda genişletebilecek olmasıdır. Bilindiği üzere frekans ne kadar düşük olursa, kapsama alanı o kadar genişler. Daha yüksek frekans ise daha çok kullanıcının ağ ihtiyacını karşılar ve veri akışını kolaylaştırır. Ağ operatörleri, düşük, orta ve yüksek frekans kombinasyonlarını kullanarak hem kapsama alanlarını genişletebilir, hem de veri akışında darboğaz yaşanmasını önleyebilir.

Cat 9 oldukça yeni bir standart ve bunu destekleyen cihazların sayısı oldukça az. Samsung Galaxy Note 5 ve S6 Edge+ telefonlar bunu destekleyen ilk modellerden ikisi ve üst seviye olduklarından fiyatları ucuz değil. Yani Cat 9 destekli cihazların yaygınlaşması için bir süre daha beklememiz gerekecek. Ancak ağ operatörleri için Cat 9, yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı oldukça cazip. Biz cihazlarımız ile şimdilik erişemesek de, Cat 9 standardı zamanla yaygınlaşacak.

Kaynak: https://www.technopat.net/2016/03/14/category-9-4g-nedir-kimler-faydalanacak/

Responsive Reklam Alanı

admin

admin

Yazar açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir